Модуль управління стендом випробування гидроаппаратуры є стаціонарним пристроєм. Модуль призначений до роботи на лабораторних умовах. Зовнішній вид модуля управління представлений малюнку 8.1.
8.1 Аналіз небезпечних і шкідливих виробничих чинників
Розглянемо які впливають на людини небезпечні й шкідливі виробничі чинники відповідно до класифікацією, наведеної у ГОСТ 12.0.003-74 /1 БЖД /.
1) Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі чинники.
1.1) Движущееся устаткування, мобільні частини.
Небезпека травмування виключена. На монтажному шафі заборонено розташовувати будь-які речі, для робочого інструмента є спеціальне місце.
1.2) Підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони.
Модуль управління зовсім позбавлений джерел освіти пилу й газу. Нормами підприємства встановлено щоденна волога прибирання помешкання. Вытяжная вентиляція лабораторії передбачає перевищення максимально припустимою концентрації шкідливих речовин у відповідність до ГОСТ 12.1.005-88 / 2 БЖД/.
1.3) Підвищена чи знижена температура поверхонь устаткування, матеріалів.
Модуль управління – стаціонарна лабораторна установка, що складається з комп’ютерного столу, монтажного шафи і кабелів сполуки. Устройств, їхнім виокремленням холод, немає. Устройства, що виробляють тепло, приховані захисної оболонкою і мають радіатори (процесор в системному блоці, радіатори блоків харчування, лампа висвітлення монтажному шафі закрита плафоном тощо.). Инженер-исследователь (обслуга) немає права відкривати монтажний шафу (знімати кожух з системного блоку) і виконувати роботи, він має викликати відповідний персонал.
Малюнок 8.1 – Зовнішній вид модуля управління стендом випробування гидроаппаратуры.
Усі необхідне роботи виведено на лицьову панель (двері) монтажного шафи.
1.4) Підвищена чи знижена температура повітря робочої зони.
Лабораторія має автоматичну систему підтримки температури повітря на межах, відповідних групі 2 по ГОСТ 22261-76, з допомогою кондиціонерів і обігрівачів.
1.5) Підвищений рівень шуму робочому місці.
Основним джерелом шуму є комп’ютерне устаткування.
Вплив шуму позначається як на органах слуху, і спільною для психологічний стан людини. Можливі глухота, нервові розлади.
1.6) Підвищений рівень вібрації.
Джерел вібрації немає.
1.7) Підвищений рівень инфра-, ультразвукових коливань
Джерел коливань немає.
1.8) Підвищена чи знижений барометричне тиск у робочої зони і його різку зміну.
Модуль управління не впливає на барометричне тиск.
1.9) Підвищена чи знижена вогкість повітря.
Модуль управління не впливає на вогкість повітря.
1.10) Підвищена чи знижена рухливість повітря.
Модуль управління розташований у лабораторії. Під нього спеціально відведено місце. Висота лабораторії чотири метри. Відтак немає перепони для нормальної циркуляції повітря.
Підвищена циркуляція повітря можлива при неправильної їх настроюванні витяжний вентиляції до лабораторій.
1.11) Підвищена чи знижена іонізація повітря.
Повітря помешкань, де є багато покупців, безліч обчислювальної техніки, насичений позитивно зарядженими іонами кисню. Тоді як О.Л. Чижевський довів необхідність для життєдіяльності організму негативно зарядженого кисню повітря. Підвищений вміст позитивно заряджених іонів призводить до погіршення здоров’я, обмеження нервової системи, настає недолік кисню, необхідний очам, м’язам /4 БЖД/.
1.12) Підвищена значення напруги в електричної ланцюга, замикання якій у змозі статися через тіло людини.
Харчування модуля управління здійснюється від напруги 220 У частотою 50 гц. Монтаж виключає зіткнення інженера-дослідника з токоведущими частинами. Режим мережі – з заземленої нейтралью. Задля більшої електробезпеки застосовується захисне зануление.
1.13) Підвищений рівень статичного електрики.
Експерти вважають, що низковольтный розряд здатний изменить/прервать клітинне розвиток. Також відбувається позитивного заряду частинок пилу, що підвищить ймовірність виникнення дерматитів обличчя і відкритих частин шкіри (прищі, сверблячка, екземи) /4 БЖД/.
1.14) Підвищений рівень електромагнітних випромінювань.
У модулі управління є основним джерелом електромагнітного випромінювання є монітор комп’ютера.
Що стосується перебування джерела випромінювання в безпосередній близькості до людини, можливі патологічні зміни у органах зору, порушення обміну речовин.
1.15) Відсутність чи недолік природного світла, недостатнє висвітлення робочого місця.
Причина виникнення полягає у невідповідності природного і штучного висвітлення встановленими нормами. Слабка висвітлення призводить до напрузі очей, що за тривалого вплив веде погіршення зору. Також виникає біль голови, нервову напругу.
2) Біологічні небезпечні й шкідливі виробничі чинники.
2.1) Бактерії, віруси, гриби, найпростіші тощо.
Скапливаются у місцях, важкодоступних щодо збирання: наприклад, клавіатура.
Можуть спричинити різні по тяжкості захворювання.
3) Психофизиологические небезпечні й шкідливі виробничі чинники.
3.1) Фізичні перевантаження.
3.1.1) Статические.
3.1.2) Динамічні.
Модуль управління у робочому стані при нормальних умов праці перестав бути джерелом статичних і динамічних фізичних перевантажень.
3.2) Нервно-психические перевантаження.
3.2.1) Розумову перенапруження.
3.2.2) Перенапряжение аналізаторів.
3.2.3) Монотонность праці.
3.2.4) Емоційні перевантаження.
Вплив даних чинників можна послабити правильним режимом праці та відпочинку, також варто приділити увагу физкультминуткам.
8.2 Відповідність вимогам безпеки
У цьому вся підрозділі проводиться аналіз відповідності фактичних значень впливають факторів, і допустимих, і навіть рекомендації з досягнення відповідності.
1) Мікроклімат
Гігієнічні вимоги до мікроклімату виробничих приміщень нормуються СанПіН 2.2.4.548–96.
Роботу з проведення випробувань можна зараховувати до категорії 1б, тому що в оператора виникла потреба установки гидроаппаратуры на гідравлічний стенд і під’єднання датчиків, що пов’язані з фізичним напругою, витрати енергії сягають від 120 до 150 ккал/ч. Оптимальні норми мікроклімату приміщення наведені у табл. 8.1.
Таблиця 8.1 – Оптимальні норми мікроклімату приміщень
ПеріодРоку | Температура повітря, град З трохи більше | Относит. вогкість повітря, % | Швидкість руху повітря, м/с |
Холодний | 21…23 | 40…60 | 0,1 |
Теплий | 22 .24 | 40…60 | 0,2 |
Температура, 0З 15…30.
Відносна вогкість повітря, % 20…80.
Концентрація пилу повітря трохи більше 0.5 мг/м3
Рівні іонізації повітря на приміщенні наведені у табл. 8.2.
Таблиця 8.2 – Рівні іонізації повітря
Рівні
Кількість іонів в 1см куб. повітря
n+
n-
Мінімальні
400
600
Оптимальні
1500–3000
30000–50000
Максимальні
50000
50000
Оскільки джерел виділення шкідливих речовин у приміщенні немає, то місцевої вентиляції непотрібен.
У приміщенні щодня повинно бути волога прибирання.
2) Висвітлення
Природний і штучне висвітлення приміщеннях регламентується нормами СНиП 23–05–95 залежно від характеру зорової, системи та виду висвітлення, фону, контрасту об’єкта з тлом.
Дане виробниче приміщення завданнями зорової роботи, відповідно до СНиП, належить до першої групи (приміщення, у якому виробляється розрізнення об’єктів зорової роботи за фіксованому напрямі лінії зору працівників поверхню). Выполняемый тип робіт належить до зоровим роботам середньої точності з малої і середній контрастністю об’єкта розрізнення з тлом.
Нормированные значення освітленості за природного і поєднаної висвітленні наведені у табл. 8.3.
Таблиця 8.3 – Значення освітленості за природного і штучному висвітленні
Характеристика роботи
Найменший розмір об’єкта
Контрастність об’єкта з тлом
Штучне висвітлення,
лк
Природний висвітлення
КЕО, %
Совмещённое висвітлення,
КЕО, %
При комбінованому висвітленні
Оскільки загальний висвітленні
При верхньому чи верхнебоковом
При бічному
При верхньому чи верхнебоковом
При бічному
Середньої точності
0,5-1,0
Малий, середній
500
200
4
1,5
2,4
0,9
Працюючи з ЕОМ, зазвичай, застосовується природне висвітлення. Бажано, щоб світлові отвори розташовувалися зліва оператора ЕОМ, припускається і правобічне природне висвітлення. Там, коли одну природного освітлення бракує, встановлюється поєднане висвітлення. У цьому додаткове штучне висвітлення застосовується у темне, а й у світлу годину доби.
Задля більшої нормувальних значень освітленості у приміщенні слід проводити чистку скляних рам і світильників не рідше двох на рік і проводити своєчасну заміну перегорілих ламп.
Для штучного висвітлення приміщення варто використовувати переважно люмінесцентні лампи. Найбільш прийнятними є люмінесцентні лампи білого і тепло – білого світла.
Щоб не допустити засвітки екранів дисплеїв прямими світловими потоками світильники загального освітлення мають збоку робочого місця, паралельно лінії зору оператора і стіні з вікнами.
Слід обмежувати відбиту блесткость на робочих поверхнях з допомогою правильного вибору типів світильників і розташування робочого місця стосовно джерелам штучного висвітлення. Яркость відблисків на екрані дисплея має перевищувати 40 кд/м2.
Рекомендуемая освітленість до роботи з екраном дисплея становить 200 лк, а під час роботи з екраном разом із роботою над документами – 400 лк. Рекомендуемые яскравості до поля зору операторів повинні лежати не більше 1:5 – 1:10.
Висвітлення має вистачити рівномірно розподілено на робочих поверхнях й у навколишньому просторі; повинно бути різких тіней, прямий і відбитій блеклости; висвітлення має бути рівномірно у часі; напрям випромінюваного освітлювальними приладами світлового потоку має бути оптимальним.
3) Шум
Шум створюють системний блок, а точніше блок харчування в системному блоці – менш 40 дБА (один метр від поверхні), джерело безперебійного харчування – менш 40 дБА, принтер – менш 40 дБА. Відповідно до ГОСТ 12.1.003-83 /3 БЖД/, для приміщень управління припустимий рівень звукового тиску становить 60 дБА.
Кошти і силові методи захисту від шуму визначені у ГОСТ 12.1.029–80. Для зниження шуму слід:
– послабити шум самих джерел, зокрема, передбачити використання у їх конструкції акустичних екранів, кожухів тощо.;
– знизити ефект сумарного на робочі місця що проглядали звукових хвиль з допомогою звукопоглощения енергії прямих звукових хвиль поверхнями огороджуючих конструкцій;
– застосовувати раціональне розташування устаткування;
– використовувати архітектурно – планировочные і технологічні рішення, створені задля ізоляцію джерел шуму.
4) Излучения і візуальні эргономические параметри ВДТ
Монітор є основний постачальник електромагнітних випромінювань. Для визначення вимог до монітора розглянемо таблицю 8.4 /4 БЖД/.
Таблиця 8.4 – Вимоги тих нормативних документів до параметрами випромінювання дисплеїв
Найменування параметрів
MPRII
ТСО91
ГОСТ Р50948-96 (з 01.07.97)
СанПіН 2.2.2.542-96 (с01.01.97)
Напруженість ЭПМ в 0.5 м навколо дисплея по електричної складової, трохи більше (В/м):
буде в діапазоні частот 5Гц…2кГц
буде в діапазоні частот 2…400кГц
25
10
25
25
2,5
1,0
2,5
2,5
Щільність магнітного потоку в 0.5 м навколо дисплея, трохи більше, (нТл):
буде в діапазоні частот 5Гц…2кГц
буде в діапазоні частот 2 …400кГц
250
250
250
250
25
25
25
25
Поверховий електростатичний потенціал, трохи більше, (У):
500
500
500
500