Колаген є найпоширенішим білком в організмі й основним компонентом сполучної тканини, а також великої кількості органів, кісток та суглобів. Колаген виробляється природним шляхом. Втім починаючи з 25-30 років його синтез значно зменшується та виникає ризик появи перших ознак старіння. Саме тому постає питання доцільності отримання колагену з зовнішніх джерел.
Ризик нестачі колагену та розв’язання проблеми
Синтез колагену в організмі може знижуватись з різних причин, але все одно це призводить до різних проблем зі здоров’ям. Зазвичай процес пов’язаний з:
- віком — цілком природно, що старіння є одним з наслідків пригнічення синтезу колагену. Зазвичай через це втрачається еластичність шкіри, з’являються зморшки, а також зменшується міцність тканин;
- нестачею поживних речовин — для синтезу колагену необхідні певні нутрієнти на кшталт вітамінів С та Е, міді, а також амінокислот (зокрема лізину та проліну). Нестача цих речовин стає причиною порушення процесу синтезу структурного білка;
- хронічними захворюваннями — артрит, цукровий діабет, а також інші проблеми негативно впливають на синтез колагену;
- нездоровим способом життя — неправильне харчування, нестача фізичної активності, зловживання шкідливими звичками призводять до значного зниження синтезу колагену.
Тож нестача колагену призводить до серйозних проблем зі здоров’ям. Наприклад, можуть відбуватись зміни в шкірі: втрачатись еластичність, з’являтися зморшки, сухість та інші проблеми. Також дефіцит стає причиною появи проблем зі суглобами: зокрема виникненням болі у них та зниженням рухливості. Крім того, може спостерігатись втрата блиску волосся, ламкість нігтів, а також різноманітні проблеми зі здоров’ям зубів та ясен.
Щоб поповнити запас колагену в організмі, рекомендується залучати різні форми білка у вигляді продуктів харчування та спеціальних добавок. Існують й спеціальні засоби догляду з колагеном, а також ін’єкції. Втім вони не здатні впливати на природне вироблення білка в організмі.
Вживання продуктів, що містять колаген
Щоб отримувати достатню кількість колагену, необхідно робити акцент на вживанні продуктів тваринного походження. Найбільша кількість білка знаходиться в шкірі, хрящах та кістках тварин. Саме тому не варто нехтувати бульйоном, приготованим на основі кісток, а також холодцем. Шкіра риби також містить колаген. Додатково рекомендується вживати різноманітні продукти на основі желатину: наприклад, різноманітні десерти.
Ще треба вживати яйця: жовток містить амінокислоти, які сприяють синтезу колагену. Не зайвими будуть цитрусові, помідори, капуста, різноманітні рослинні олії, горіхи та насіння, оскільки вони є джерелами вітамінів С та Е. Це важливо для процесу синтезу структурного білка.
Колагенові добавки
БАД є чудовим джерелом отримання важливого білка: особливо для тих людей, які не вживають у їжу бульйони та інші подібні страви. Добавки зазвичай представлені у вигляді порошку, таблеток, рідких напоїв та жувальних гумок.
Одним з найпопулярніших варіантів є колагенові добавки у вигляді порошків. Вони добре розчиняються у воді, соку та інших напоях, завдяки чому їх дуже зручно вживати. Вони не мають смаку та аромату. Головною їх перевагою є висока біодоступність, тобто легке та швидке засвоєння. Важливий плюс заключається в тому, що порошкова форма передбачає простіший контроль кількості спожитого колагену.
Не менш популярними є й колагенові таблетки. Їх легко брати з собою в будь-які подорожі, а за своїми властивостями вони нічим не відрізняються від порошку. Втім варто враховувати, що зазвичай щоденна порція колагену у такій формі велика. Наприклад, харчова добавка “Колаген + Вітаміни С&А” від Country Life передбачає вживання трьох таблеток на день.
Колагенові рідкі напої також актуальні. Вони вже готові до вживання і зазвичай є сумішшю соку та білка або будь-якого фруктового концентрату. Звичайно ж, можна звернути увагу й на колагенові гумки. Втім найкращим рішенням є все ж таки добавка у вигляді порошку або таблеток. Щоб досягти максимального ефекту, перед вживанням засобу варто проконсультуватись із лікарем та ретельно дотримуватись рекомендацій в інструкції.