Двома основними компонентами високого врожаю є кількість зерен на одиницю площі землі та окрема вага зерен. Хороший урожай забезпечується правильною кількістю листя та пагонів, тривалістю збереження зеленого покриву, кількістю зерен у колосі та розмірами зерна.
Розробка програми догляду за рослинами та їх збалансованого харчування, що включає всі необхідні макро- та мікроелементи, надзвичайно важлива для підтримки всіх цих компонентів на високому рівні.
Сьогодні існують різні комплексні сучасні підходи. Вони сприяють збільшенню урожайності, допомагають знизити кількість відходів, підвищити ефективність землеробства.
Проте є основополагаючі аспекти, про які не можна забувати. Вони, разом з інноваціями, можуть дати фермеру максимально високий врожай зернових. Розглянемо їх детальніше.
Система поливу
«Розумна» система поливу оптимізує використання води та скорочує її втрати. Є такі види сучасних інтелектуальних систем зрошення рослин:
- Крапельне зрошення дозволяє вносити воду малими порціями прямо до коріння рослин через мережу трубок. При цьому випаровування вологи мінімальне, понад 90% води засвоюються культурами.
- Дощування — розпилення води безпосередньо на культуру. Цей спосіб схожий на природний процес отримання вологи рослинами, що підходить для великих господарств.
- Підґрунтовий полив. Забезпечується шляхом встановлення труб чи шлангів під поверхнею ґрунту. По ним вода доставляється до коріння рослин.
Препарати з фітостеролами
EliGrain-a — біостимулятор для зернових культур, розробка французької компанії Elicit Plant (офіційний сайт elicit-plant.com). Створений для боротьби з водним стресом рослин. Допомагає отримати більшу врожайність без організації складної системи поливу.
Завдяки EliGrain-a у рослин зменшується потреба у воді, завдяки чому збільшується врожайність зернових культур. Цей біостимулятор має у складі фітостероли — природні сполуки рослинного походження, які подають рослині «сигнали» для активізації обмінних процесів.
В результаті, лише після одноразового застосування препарату корені рослин починають розвиватися швидше, «заздалегідь» до можливого водного стресу. Оброблені рослини більш сильні та стійкі до посухи, ніж необроблені. Їм потрібно на 20% менше води, а приріст їх врожайності може сягати до 4,8 центнера на 1 гектар.
EliGrain-a можна змішувати з інсектицидами, контактними фунгіцидами сімейства SDHI та іншими речовинами для обробки зернових культур. Головне — для досягнення ефективності потрібно забезпечити певні умови:
- Вологість повітря — до 70% (або використовувати зволожувач).
- Температуру повітря — від +6°C до +25°C.
- Швидкість вітру — до 19 км/год.
Добрива
Лише грамотно підібрані добрива дають рослині поживні речовини в необхідному обсязі. Тобто добрива безпосередньо впливають на кінцевий результат — врожай.
Перед внесенням добрив краще зробити аналіз ґрунту для визначення вмісту в ньому вже наявних поживних речовин. Це допоможе підібрати добрив з речовинами, які потребують рослини.
Також потрібно пам’ятати про те, навіщо рослинам конкретні речовини:
- Фосфор — для розвитку кореневої системи.
- Азо — для зеленого кольору листя, нормального зростання стебел.
- Калій — для регулювання води всередині рослини та підвищення їх стійкість до хвороб.
- Органічні добрива — для покращення родючості ґрунту та підвищення урожайності.
Комплексна боротьба зі шкідниками
Комплексна боротьба зі шкідниками включає комбінацію методів, що дозволяють мінімізувати необхідність використання пестицидів. А також, зрозуміло, зменшити негативний вплив на довкілля.
Ось які методи мають входити в комплексну боротьбу зі шкідниками:
- Біологічні — природні хижаки або паразити.
- Фізичний контроль — сітки або пастки для запобігання проникненню шкідників до культур (застарілий малоефективний метод).
- Регулярний моніторинг посівів — щоб своєчасно виявити проблеми та вжити заходів.
- Культурний контроль — сівозміна, поєднання різних культур та використання покривних рослин для зменшення поширення шкідливих організмів.
- Хімічний контроль — використання пестицидів (як крайній захід).
Збільшення врожайності є одним із головних завдань для виробників сільськогосподарської продукції. Правильний підбір добрив, технологій точного землеробства, сівозміна, використання продуктів з фітостеролами, інтелектуальний полив, комплексна боротьба зі шкідниками допоможуть аграріям максимізувати врожайність та отримати високий прибуток.
Постійний розвиток та впровадження нових методів дозволяють сільському господарству ставати більш ефективним та стійким. Важливо пам’ятати, що кожна ділянка землі має свої особливості, тому необхідно адаптувати підходи відповідно до конкретних умов і потреб культур.